• WiFi_Slider

W dn. 26 września 2019r. w świetlicy szkolnej odbył się międzyszkolny konkurs historyczny „Nigdy więcej wojny! Pamiętamy – Wrzesień 1939”, zorganizowany przez nauczycieli historii ZSE: Katarzynę Ciszewską, Ewę Jakubowską, Teodozję Dymek. Organizując go chciałyśmy upamiętnić tych, którzy 80 lat temu stanęli do nierównej walki z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Dzięki ich heroizmowi dziś żyjemy w wolnym kraju.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonał zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce pan Grzegorz Sowiński, a słowo wstępne wygłosił dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych pan Władysław Zaucha. Następnie 9 zespołów uczniowskich z: III LO im. C.K. Norwida, V LO im. P. Ściegiennego, Zespołu Szkół Informatycznych i Zespołu Szkół Elektrycznych rozpoczęło rywalizację.  

Młodzi ludzie zmagali się z pytaniami o różnym stopniu trudności. Prócz testu wiedzy musieli, na podstawie fragmentu biogramu, rozpoznać postacie związane z wrześniem 1939r., na mapie zaznaczyć bitwy kampanii wrześniowej, podać typy broni, czołgów i samolotów, a w oparciu o zdjęcia archiwalne nazwać kieleckie ulice lub obiekty. Pytania przeplatały się z archiwalnymi wypowiedziami polityków i filmami okresu II wojny światowej.

Po zakończeniu rywalizacji dr Michał Zawisza z  Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach wygłosił prelekcję „Wojna polska 1939”. Następnie ogłoszone zostały wyniki.

I miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Wiktor Brożek, Zbigniew Krawczyk, Jan Ozdoba z opiekunem p. Ewą Kolus.

II miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Katarzyna Stachura, Julia Mojecka, Damian Olszewski z opiekunem p. Katarzyną Stanik.

III miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Julia Majka, Aleksandra Sławeta, Radosław Gabryś z opiekunem p. Agnieszką Danielewską.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Honorowy patronat nad konkursem objęli i nagrody ufundowali: Urząd Miasta Kielce, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Dodatkowe informacje