• Slider_zakonczenie

Od wtorku 23 stycznia w naszej szkole można zwiedzać wystawę poświęconą historii Kielc z czasów okupacji hitlerowskiej.

Dn. 01 września 1939r. samoloty niemieckie przeleciały nad Kielcami. W ciągu kilku dni bombardowań zniszczona została stacja kolejowa, dworzec, wodociągi i sieć elektryczna. Przestały działać telefony.

Prezydent miasta Stefan Artwiński odrzucił propozycję ewakuacji, stając na czele Obywatelskiego Komitetu Obrony Kielc i Straży Obywatelskiej. 

Dn. 10 września, w ramach podróży inspekcyjnej, miasto wizytował kanclerz Rzeszy Adolf Hitler. Rozpoczęta we wrześniu 1939 roku okupacja Kielc przyniosła na przestrzeni ponad pięciu lat ogromne straty. Liczba ludności zmniejszyła się o 25%. Niemiecką okupację zakończyła podjęta w styczniu 1945 roku ofensywa Armii Czerwonej. Nie przyniosła ona jednak ze sobą wyzwolenia, lecz „władzę ludową”.

O wydarzeniach z września 1939r. dotyczących historii naszego miasta dowiemy się zwiedzając wystawę, którą z Muzeum Historii Kielc wypożyczyła p. Katarzyna Ciszewska

Dodatkowe informacje