• WiFi_Slider

5 marca 2018r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego zmagali się  z takimi dylematami, jak: „h” czy „ch”, „ż” czy „rz”. W XXII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym wzięło udział   40 uczniów z 12 szkół. Mieli oni  okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalić  poprawność pisowni i rozwijać zainteresowania kulturą języka polskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Kielce-  Wojciech Lubawski oraz  Świętokrzyski Kurator Oświaty- Kazimierz Mądzik, a autorką  dyktanda była  pani Bożena Kaczor- polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie.

 

Ten odbywający się od wielu lat   w Zespole Szkół Elektrycznych konkurs , wpisany  na stałe w harmonogram Tygodnia Kultury Języka,  jest prawdziwym wyzwaniem dla ortograficznych specjalistów. Wymaga od jego uczestników nie lada wiedzy z zakresu znajomości zasad ortografii języka ojczystego. Historia dotychczasowych konkursów dowodzi, że wielu uczniów nie potrafiło ustrzec się od błędów ortograficznych podczas pisania konkursowych dyktand.. Tegoroczny tekst,  tematycznie związany ze zbliżającą się 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości, nie należał do najłatwiejszych. Największą trudność  sprawiała młodzieży  pisownia partykuły „nie” z różnymi częściami mowy oraz „ h” i „ch”. Pomimo wielu pułapek ortograficznych jury  wyłoniło mistrzów ortografii.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce:   Estera Słoń– Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach

II miejsce:  Marta Kaczmarczyk – II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu Świętokrzyskim

III miejsce:  Aleksandra Stawiarz – I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie

Wyróżnienie:

Angelika Kowalska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie

Zwycięzcom gratulujemy!                                                                                                                        

Dziękujemy  nauczycielom języka polskiego za przygotowanie uczniów do konkursu oraz za udział w  pracach jury.

Dziękujemy także wszystkim uczestnikom potyczek ortograficznych za podjęcie wyzwania jakim jest dbałość o język ojczysty.

Organizatorzy

Dodatkowe informacje