• WiFi_Slider

6 kwietnia 2018 r. odbyła się wycieczka do Warszawy uczniów ZSE, którzy odnieśli sukcesy w nauce, sporcie lub wykazali zaangażowanie w działalność o charakterze charytatywnym. Jak co roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty na grobie patrona, Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Na grobie Ryszarda Kaczorowskiego złożony został także wieniec przekazany za naszym pośrednictwem przez Pana Prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz społeczność Kielc.

Dalszy program wyjazdu obejmował zwiedzanie miejsc ważnych historycznie w Warszawie, w towarzystwie pani przewodniczki, Karoliny Paczyńskiej. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Katyńskie, które jest pierwszą w świecie placówką martyrologiczno – muzealno – badawczą dokumentującą zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła ekspozycja relikwii katyńskich złożona z 3000 artefaktów wydobytych w trakcie prac ekshumacyjnych w latach 1991–2011 w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.

Następnie udaliśmy się na Stare Miasto i obejrzeliśmy wystawę multimedialną  „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”, która opowiadała o losach Zamku w okresie świetności, w czasie II wojny światowej oraz podczas odbudowy i w czasach współczesnych.

Potem młodzież ZSE oraz opiekunowie odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach - zobaczyliśmy kwaterę Batalionu „Zośka”, Dolinkę Katyńską oraz pomnik Gloria Victis.

Wycieczka była bardzo udana i pouczająca, a piękna pogoda towarzyszyła uczestnikom aż do powrotu do Kielc. Opiekę nad uczniami sprawowali: Teodozja Dymek, Anna Ilcewicz-Golda, Daniel Wicherski oraz p. dyrektor Małgorzata Paprocka-Woć.

Dziękujemy firmie KH-KIPPER, która współfinansowała naszą patriotyczną wycieczkę.

Dodatkowe informacje