• Slider_matura

W dniu 24.05.2018 r., na mocy porozumienia ZSE z PGE, młodzież kształcąca się w zawodzie technik elektryk i technik energetyk odbyła wycieczkę przedmiotową do Elektrowni Bełchatów. W wycieczce wzięli udział również nauczyciele przedmiotów zawodowych - pan Krzysztof Chrzan i pan Andrzej Miszczyk, oraz dyrektor ZSE - pan Władysław Zaucha i kierownik kształcenia praktycznego - pan Michał Cedro. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć, jak działa w warunkach rzeczywistych największa na świecie elektrownia węglowa opalana węglem brunatnym, zaopatrująca w energię elektryczną co piąte gospodarstwo domowe w Polsce. Między innymi zwiedzono:

  1. Obiekt odsiarczania spalin i produkcji gipsu syntetycznego.
  2. Maszynownię o długości ponad 700 metrów, w której znajduje się 12 turbogeneratorów.
  3. Centrum kontroli i sterowania pracą poszczególnych bloków energetycznych.
  4. Chłodnie kominowe, z których wydobywa się tylko i wyłącznie para wodna.

Pracownicy Elektrowni, którzy zajęli się oprowadzaniem uczniów i ich opiekunów po obiekcie wykazali się profesjonalizmem i w sposób zajmujący opowiadali o wszelkich aspektach pracy Elektrowni. Na koniec wycieczki uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję zobaczyć z tarasu widokowego kopalnię i elektrownię Bełchatów, które to robią niesamowite wrażenie ze względu na ogromny teren, jaki zajmują.

Niewątpliwie doświadczenie to pozwoli uczniom lepiej zrozumieć zagadnienia związane ze współczesną energetyką i pozytywnie wpłynie na proces kształcenia zawodowego.

Dodatkowe informacje