• Slider_szkola

Jeżeli nie Oxford to co? Może uniwersytet w Pradze, albo w Kopenhadze …

I dlaczego w innym kraju? Jest wiele powodow, dla ktorych warto studiować za granicą. Pierwszy i najważniejszy – dlatego, że bez większych przeszkód już można. Studia za granicą są na wyciągnięcie ręki. Od chwili wejścia Polski do grupy państw należących do Unii Europejskiej zniknęło większość barier, które uniemożliwiały dalsze kształcenie w krajach unijnych. Zasady rekrutacji są jednakowe dla wszystkich kandydatów z obszaru Unii, warunki studiowania również. Wystarczy polska matura i znajomość wymaganego języka obcego, aby dostać się na studia. Oferta edukacyjna Europy jest bardzo bogata i dostępna w wielu językach narodowych. Studia na zagranicznej uczelni są postrzegane jako bardziej prestiżowe, zagraniczne dyplomy zapewniają także lepszą perspektywę kariery.

Studiuj za granicą

Doradztwo zawodowe na dniu otwartej szkoły w ZSE 2018

szczegółowe informacje w pliku

Panie, Panowie
Dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i poradni psychologiczno-pedagogicznej

Realizując politykę oświatową Ministra Edukacji Narodowej w zakresie doradztwa zawodowego Świętokrzyski Kurator Oświaty zorganizował 22 marca 2017 roku konferencję – „Wojewódzki System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego skutecznym wsparciem dla szkół” – debatę o dotychczasowym stanie poradnictwa i kierunku konstruktywnych zmian oraz cykl Seminariów Informacyjnych z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Efektem prowadzonych działań jest powołanie na terenie województwa świętokrzyskiego 24 Punktów Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego i wyznaczenie koordynatorów.

Wykaz Punktów Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego i koordynatorów

Zadaniem wyznaczonych osób jest koordynowanie działań związanych z prowadzeniem szerokiej akcji informatyczno-doradczej dla rodziców i ich dzieci – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów we współpracy z nauczycielem wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły.

Uprasza się Państwa Dyrektorów o delegowanie osoby do ścisłej współpracy z Powiatowym Koordynatorem. Pierwsze spotkanie koordynatorów odbędzie się 15 stycznia 2018 roku o godz. 12.00 w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i dotyczyć będzie określeniu zadań na najbliższy okres z wykorzystaniem harmonogramu spotkań z rodzicami w ramach zakończenia I semestru roku szkolnego 2017/2018.

Z inicjatywy Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika przeprowadzono cykl Seminariów Informacyjnych z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Adresatami przedsięwzięcia byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, szkolni doradcy zawodowi oraz osoby, dla których ważnym zagadnieniem i szczególną troską jest właściwe ukierunkowanie dzieci i młodzieży w wyborze kierunku kształcenia i przyszłego zawodu adekwatnego do przejawianych predyspozycji i zainteresowań.

Celem cyklu spotkań było utworzenie Punktów Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego na terenie każdego powiatu województwa świętokrzyskiego oraz poszukiwanie możliwości współpracy z instytucjami rynku pracy m.in. Ochotniczymi Hufcami Pracy, Izbą Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, Miejskim Urzędem Pracy w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.