• Patriotyczny_Slider

28 listopada 2016 r. grupa uczniów ZSE uczestniczyła w inauguracji „Programu Historyczno – Edukacyjnego -  Rzeczpospolita Polska 1939 – 1990. Polskie Państwo Emigracyjne.” Byliśmy zaproszeni przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego w Warszawie – współorganizatorów programu. Celem całego projektu jest przybliżenie uczniom tradycji walki o niepodległość i suwerenność Polski  prowadzonej przez władze Rzeczypospolitej w Londynie , szczególnie przez prezydentów na emigracji , w tym naszego Patrona Ryszarda Kaczorowskiego.

 

Uroczystość, w której uczestniczyliśmy , odbyła się w Świątyni Opatrzności  Bożej w Warszawie miała bardzo uroczysty charakter . Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych, posłowie , senatorowie z Panią senator Anną Marią Anders , wojsko, policja i harcerze, oraz delegacje szkół noszących imię Ryszarda Kaczorowskiego.

Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów , w tym poczet sztandarowy i delegacja Samorządu Uczniowskiego.

W trakcie uroczystości – wraz z innymi delegacjami – złożyliśmy wieniec  - w asyście wojska -  na grobie naszego Patrona – w Panteonie Wielkich Polaków.

Po uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej zwiedzaliśmy Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego  w Wilanowie. Wszyscy  wrócili bardzo zadowoleni .

 Opiekunami  podczas wyjazdu do Warszawy byli Teodozja Dymek, Mirosław Sikora i Daniel Wicherski.

Dodatkowe informacje