1F – IPN Przystanek Historia – 586 dni stanu wojennego

W dniu 10 grudnia 2021 r. klasa 1F wraz z wychowawcą p. Sylwią Pawłowską oraz p. Pauliną Odomirską odwiedziła Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach uczestnicząc w wykładzie dr Michała Zawiszy z Instytutu Pamięci Narodowej. Temat wykładu:  ”  Stan Wojenny w Polsce 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym ” jak najbardziej aktualny w tych dniach gdzie przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Pan dr Michał Zawisza przypomniał młodzieży kilka faktów z historii Polski, opowiadając o zbrodniach reżimów totalitarnych na obywatelach polskich oraz oporze Polaków i ich długotrwałym wysiłku podjętym w celu odzyskania wolności. Przypomniał o walce polskiego podziemia niepodległościowego, o protestach społecznych w PRL oraz niezwykłą historię „Solidarności” i dramatyczne wydarzenia stanu wojennego.

Wykład był doskonałym wprowadzeniem merytorycznym do wystawy ” 586 dni stanu wojennego” znajdującej się na terenie IPN „Przystanek Historia” .

Wystawa  przygotowana w czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce.

W ekspozycji wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów m.in. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Ośrodka Karta oraz zbiorów prywatnych. Autorami wystawy są: Izabela Brzezińska, dr Tomasz Ginter, Sergiusz Kazimierczuk, Jan Olaszek, Paweł Rokicki i Marcin Węgliński.

Dla chętnych do obejrzenia wystawy podsyłamy link:

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/37078,586-dni-stanu-wojennego-OIPN-Gdansk.html

Zachęcamy również do wzięcia udziału w akcji Instytutu Pamięci Narodowej i uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego.

W dniu 13.12.2021 r. o godzinie 19.30 zapalcie w swoich oknach świece aby po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu i wolność i niech ten gest będzie świadectwem, ….”że światła wolności nie da się zgasić”.

Sylwia Pawłowska i Paulina Odomirska