80. ROCZNICA NIEMIECKIEJ ZBRODNI NA PAKOSZU

We wtorek, 23 maja, uczniowie klas: 1A, 1B, 2C, 3B i 3D, pod opieką E. Jakubowskiej i A. Marciniewskiej, wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych na cmentarzu żydowskim na Pakoszu przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Upamiętniono w ten sposób 80 rocznicę zamordowania przez Niemców 45 dzieci żydowskich z Kielc.

Likwidacja kieleckiego getta miała miejsce latem 1942r.- kieleckich Żydów Niemcy wywozili do obozu w Treblince i tu mordowali. W Kielcach pozostało niewielu Żydów, których wykorzystywano do prac porządkowych. 23 maja 1943r. odebrano im dzieci, zamknięto w drewnianym baraku, a następnie wywieziono na cmentarz żydowski na Pakoszu i tu rozstrzelano. Najmłodsza ofiara miała 15 miesięcy, a najstarsze, z zamordowanych dzieci- 13 lat. Ich jedyną “winą” było pochodzenie….

W uroczystościach, przy grobie pomordowanych dzieci, uczestniczyli przedstawiciele Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Urzędu Miasta Kielce oraz młodzież kieleckich szkół. Zebrani pomodlili się za ofiary i wysłuchali przesłania Stefana Zabłockiego, który jako jeden z nielicznych uniknął rozstrzelania. Młodzież odczytała imiona i nazwiska zamordowanych dzieci.

Złożono symboliczne kwiaty, zapalono znicze, na grobie znalazły się także zabawki przyniesione przez uczniów.