84. ROCZNICA AGRESJI ZE WSCHODU

W niedzielę 17 września minęła 84. rocznica agresji ZSRS na Polskę. W związku z tym, w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające to przykre dla historii Polski wydarzenie. Rozpoczęła je msza w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach, ku pamięci zmarłych i zamordowanych.

Po mszy na kieleckiej Kadzielni, przy pomniku Matki Polki Sybiraczki, odbyły się główne uroczystości. Na miejscu Pan Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych, w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, przypomniał co stało się 84 lata temu i na jak wielkie zaskoczenie natknęli się Polacy, niespodziewający się zupełnie agresji ze wschodu. Po przemówieniu nastąpiła salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zniczy, a poprzedziło je wręczenie Odznak Honorowych za zasługi dla Związku Sybiraków.

Z kieleckiej Kadzielni nastąpił przemarsz na Cmentarz Stary. Ponownie zostały złożone kwiaty i znicze przed Pomnikiem Sybiraków, a kolejne przed Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim.

Dziękuję wszystkim za przybycie. Dziękuję młodzieży, która upamiętnia takie wydarzenia historyczne i podtrzymuje pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za nasz kraj. Te 84 lata temu, 17 września, to też była niedziela – powiedziała na Cmentarzu Starym Pani Anna Łakomiec – prezes stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

We wszystkich uroczystościach brali udział przedstawiciele kieleckiego Zespołu Szkół Elektrycznych. Uczniowie klasy II b Aleksander Łaskawski, Kacper Kaniewski oraz Mikołaj Guzy, pod opieką historyków, Pana Tomasza Majkowskiego i Roberta Majchrzyka reprezentowali naszą szkołę, ale również sztandar stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, z którym nasza placówka współpracuje.

Fot. Dariusz Skrzyniarz (IPN)