AKCJA ŻONKILE 2024

W dniu 19 kwietnia 2024 roku klasa 2 e uczestniczyła w akcji „Żonkile”. W tym roku odbyła się już 12 edycja akcji społeczno-edukacyjnej, upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim Zajęcia były poświęcone pamięci o bohaterach i bohaterkach powstania z 1943 roku.

Uczniowie obejrzeli animację filmową pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem” – na podstawie reportażu Hanny Krall, a także wysłuchali reportażu Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”. Młodzież miała również możliwość zobaczenia archiwalnych zdjęć autorstwa Rudolfa Dameca, które odnalazła w 2019 roku jego wnuczka Aleksandra Sobiecka. Na zdjęciach tych widać jest ulice Warszawy, ruiny, płomienie nad gettem.

Akcja Żonkile organizowana jest przez Muzeum Żydów Polskich POLIN pod hasłem „Łączy nas pamięć”.

Dziękuję za udział w pięknej lekcji pamięci o ludziach, którzy podjęli walkę zbrojną o życie i wolność.

Paulina Odomirska

nauczyciel bibliotekarz

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile