Dzień Świadomości Depresji

23 lutego to ogólnie przyjęty Dzień Walki z Depresją. Jednak, od jakiegoś czasu, odchodzi się od używania słowa “walka”, ponieważ może ono mieć negatywny wydźwięk dla osób zmagających się z tą chorobą.

Mówienie o leczeniu depresji, a nie o walce z nią, jest ważne, ponieważ zmienia sposób, w jaki postrzegamy tę chorobę – zarówno my sami, jak i społeczeństwo. Powody, dla których warto unikać narracji o „walce” i skupić się na leczeniu to między innymi:

Depresja to choroba, a nie przeciwnik – Określenie „walka” sugeruje, że depresja to wróg, którego trzeba pokonać siłą woli. Tymczasem to poważne schorzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnej pomocy, tak jak każda inna choroba.

Leczenie podkreśla profesjonalne podejście – Używanie tego terminu wskazuje na konieczność korzystania z terapii, leków i wsparcia specjalistów, zamiast sugerowania, że wystarczy „się nie poddawać” lub „walczyć na własną rękę”.

Unikamy stygmatyzacji – „Walka” może sprawiać, że osoby chore czują się winne, gdy nie mają siły na codzienne zmagania. Leczenie natomiast pokazuje, że depresja to stan, który można poprawić dzięki odpowiednim metodom.

Nie każdy ma siłę walczyć – Ludzie w depresji często odczuwają ogromne zmęczenie i brak energii. Narracja walki może powodować dodatkową presję i poczucie porażki, jeśli ktoś nie jest w stanie „walczyć wystarczająco mocno”.

Leczenie oznacza długofalową opiekę, a nie krótką bitwę – Walka sugeruje, że to intensywny, ale ograniczony w czasie proces. Tymczasem leczenie depresji często wymaga długoterminowego podejścia, łączącego psychoterapię, farmakologię i wsparcie społeczne.

Zamiast mówić o „walce z depresją”, warto mówić o jej leczeniu, radzeniu sobie z nią, zdrowieniu i powrocie do równowagi. Taka narracja daje więcej nadziei i wskazuje na skuteczne sposoby wyjścia z choroby.

Ważne jest działanie na wczesnym etapie. Dlatego, jeśli czujesz, że dzieje się z Tobą coś złego, czego jeszcze nigdy nie doświadczałeś/aś nie zwlekaj, poproś o pomoc.

Specjaliści, wychowawcy i nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych są do Twojej dyspozycji. Możesz również skorzystać z telefonu zaufania: 116111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Pamiętaj, nie jesteś sam/sama.