„KATYŃ – 1940” – pamiętamy

Katyń – to symbol zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach wczesną wiosną 1940 roku. To również symbol walki o prawdę i symbol narodowego męczeństwa oraz wciąż niezabliźnionej rany. Do dziś nikt za tę zbrodnię nie został osądzony.

W tym roku szkolnym obchody Dnia Pamięci o Katyniu miały w ZSE bardzo szeroki zakres.

Już w marcu była prezentowana w holu szkoły wystawa „KATYŃ 1940” – wypożyczona ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej a jej uroczystego otwarcia dokonał Pan Marek Jończyk – historyk Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura Kielce, który wygłosił prelekcję na temat zbrodni katyńskiej. Wystawę zorganizowała Katarzyna Ciszewska.

13 kwietnia 2023 r, odbył się w naszej szkole coroczny Szkolny Konkurs Historyczny – „Katyń 1940”, w którym w tym roku szkolnym brali udział uczniowie klas IV . Laureatami konkursu zostali:Paweł Śledzik z klasy IV B – 1 miejsce, Dawid Grys – klasa IV C – 2 miejsce i Jakub Kundera – klasa IV D – III miejsce. Konkurs był przygotowany i przeprowadzony przez nauczycieli historii.

W tym samym dniu – 13 kwietnia – uczestnicy konkursu oraz uczniowie klasy I C pod opieką Teodozji Dymek i Ewy Jakubowskiej uczestniczyli w VIII Kieleckim Marszu Katyńskim – zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska” i Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura Kielce.

W uroczystościach zorganizowanych w Dniu Pamięci o Katyniu brał udział szkolny poczet sztandarowy ZSE pod opieką Daniela Wicherskiego .

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem „Kielecka Rodzina Katyńska” i uczniowie ZSE pod opieką Tomasza Majkowskiego tworzyli poczet sztandarowy, który reprezentował Stowarzyszenie podczas uroczystości upamiętniających wydarzenia związane ze zbrodnią katyńską. Współpraca ZSE ze Stowarzyszeniem „Kielecka Rodzina Katyńska” będzie kontynuowana.