Miasto Kielce – wędrówka szlakiem zabytków historii, architektury i sztuki.

W dniu 24 października – uczniowie klasy 1 c pod opieką Teodozji Dymek i Urszuli Jarocińskiej – uczestniczyli w pieszej wycieczce po Kielcach. Celem wycieczki było dotarcie do miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii naszego miasta oraz miejsc ciekawych z punktu widzenia historii sztuki.

Na szlaku wędrówki znalazły się: kościół p.w. św. Wojciecha, kościół Ekumeniczny, Rynek, kamienica przy ulicy Planty 7 i pomniki upamiętniające wydarzenia nazywane Pogromem kieleckim, Aleja Sław – czyli galeria zasłużonych ludzi kultury i sztuki oraz pomnik poświęcony “Harcerzom poległym za Ojczyznę”. Na trasie nie mogło zabraknąć katedry kieleckiej i dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich – z ogrodem włoskim.

W drodze na Cmentarz Stary – zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem Czwórki Legionowej. Uczniowie sami przygotowali ciekawe informacje o odwiedzanych miejscach a dopełnieniem ich prezentacji były wiadomości przekazane przez organizatorki wycieczki.

Nie zapomnieliśmy zabrać zniczy i włączając się w projekt “Szkoła pamięta” – zapaliliśmy znicze na symbolicznym Pomniku Katyńskim, grobie Nieznanej Ofiary zbrodni hitlerowskiej i symbolicznym grobie majora Henryka Dobrzańskiego – ps.Hubal – znajdujących się na Cmentarzu Partyzanckim.

Dotarliśmy także do pomnika Homo Homini – poświęconego ofiarom zamachów terrorystycznych – przy ulicy Ściegiennego.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki po Kielcach i zgodzili się , że fraza zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza – “Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – jest wciąż aktualna.