Michniów – Elektryk pamięta…

20 października 2021 r. uczniowie klas 3 B i 3 C , a 26 października klas 3 G i 1 A  – uczestniczyli w wycieczce, której głównym celem było Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, jednakże odwiedziliśmy również Bodzentyn, Świętą Katarzynę i Ciekoty.

W lipcu 2021 r. zostało otwarte Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gdzie 12 i 13 lipca 1943 r. z rąk niemieckich okupantów  zginęło co najmniej 204 mieszkańców , w większości żywcem spalonych.

Dziś Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej

a Mauzoleum jest niezwykłym miejscem, gdzie tragiczne wydarzenia upamiętnione są za pomocą nowoczesnych technologii i materiałów. Tragiczna przeszłość zaprezentowana w multimedialnej formie – głęboko poruszyła nasze zmysły i emocje . Michniów leży  bardzo blisko Kielc , a Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – jest jednym z tych miejsc pamięci, które skłaniają do głębokiej refleksji historycznej.

Wyrazem naszego hołdu złożonego ofiarom martyrologii wsi polskich było zapalenie symbolicznego znicza na grobie zamordowanych mieszkańców Michniowa oraz uczczenie Ich pamięci minutą ciszy i refleksji.  Tym samym wzięliśmy udział w akcji  „SZKOŁA PAMIĘTA”.

Następnie pojechaliśmy do Bodzentyna, gdzie spacerkiem zwiedziliśmy ruiny zamku i dwa rynki .

Z Bodzentyna udaliśmy się do Świętej Katarzyny, a tu  naszą uwagę zwrócił zespół klasztorny bernardynek , w skład którego wchodzi kościół pw. Św. Katarzyny oraz słynna kapliczka Żeromskiego

znajdująca się w pobliżu klasztoru . Przyjęło się tak nazywać to miejsce ze względu na to, że wewnątrz znajduje się na tynku podpis Stefana Żeromskiego i jego szkolnego kolegi .

Wpisując się w program narodowego czytania – Pan Michał Pałczyński przeczytał w plenerze –

w Świętokrzyskim Parku Narodowym – fragment „Puszczy jodłowej „ Stefana Żeromskiego.

Tuż obok kapliczki Żeromskiego znajdują się symboliczne mogiły ofiar powstania styczniowego

i II wojny światowej, na których także zapaliliśmy „znicze pamięci”.

Wprowadzeni w klimat Żeromskiego – wyruszyliśmy do Ciekot , gdzie znajduje się dworek pisarza, a w nim – pokój ojca – Pana Wincentego, pokój pani Żeromskiej, pokój jadalno – gościnny, pokój Stefana, kuchnia i pracownia. W Ciekotach  mogliśmy nie tylko pogłębić wiedzę o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego,  ale też zrelaksować się – przy pięknej pogodzie na ławkach amfiteatru – znajdującego się obok dworku.

Cele , jakie sobie założyliśmy –  edukacja patriotyczna i  edukacja regionalna  – zostały zrealizowane.

Opiekunami podczas wycieczek byli: Małgorzata Paprocka – Woć, Teodozja Dymek, Agnieszka Rożniakowka – Gościniewicz, Ewelina Klimkowska – Kalwat , Marek Pałczyński i Tomasz Scendo.