“Miejsca pełne wrażeń – Instytut Dizajnu i Muzeum Narodowe w Kielcach – Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej”

W dniu 08. 04.2022 r. klasa 1b Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach brała udział w wycieczce zorganizowanej pod opieką nauczyciela plastyki Urszuli Jarocińskiej i nauczyciela bibliotekarza Pauliny Odomirskiej. Uczniowie odwiedzili Instytut Dizajnu przy ulicy Zamkowej 3 w Kielcach. 

Wizyta w Instytucie okazała się niezwykłym przeżyciem i wzbudziła zainteresowanie. 

Uczestnicy mieli okazję poznać twórczość najwybitniejszego polskiego projektanta “ploppu” Oskara Zięty. “Plopp” – to skrót od “polskiego ludowego obiektu pompowanego powietrzem”. Jest to pierwszy projekt Zięty uznany na arenie międzynarodowej. Taboret produkowany najpierw przez  duńską firmę Hay, a obecnie przez firmę Zięty, zdobył liczne nagrody. Jest również częścią stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu jako jedno z dwunastu krzeseł kształtujących współczesne wzornictwo. Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach on-line gdzie mieli okazję zapoznać  się z twórczością desingu po polsku. Zaprezentowane zostały najbardziej znane marki polskich wyrobów z okresu PRL-u. Mianowicie: “Ludwik” – pionierski płyn do mycia naczyń, pralka “Frania”, NVEA – krem z polsko – niemiecką historią, “Próchnik” – klasyczna elegancja – moda męska, “Wedel”, “Wawel” – słodkie dzieła sztuki.  

Po Instytucie Dizajnu nadszedł czas na zwiedzanie Muzeum Narodowego w Kielcach – Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W salach od 1 do 18 prezentowane jest malarstwo polskie od barokowego po współczesne – abstrakcja geometryczna. Perłą polskiego symbolizmu i kieleckiej kolekcji jest “Portret dziewczynki w czerwonej sukience” Józefa Pankiewicza. W galerii znajdują się także prace Józefa Szermentowskiego wybitnego pejzażysty pochodzącego z Bodzentyna, polskich kolorystów: Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej- Cybisowej, Zygmunta Waliszewskiego, abstrakcjonistów: Adama Marczyńskiego, Jonasza Sterna, Henryka Stażewskiego. 

Podsumowaniem wycieczki są fotografie wykonane w Instytucie Dizajnu i przed Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach.