„Polonia I” Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach inspiracją do zajęć muzeoterapii oraz sposobem na wyrażenie emocji

19.04.2023 r. kl. 1F pod opieką Urszuli Jarocińskiej i Marcina Gardyjana miała okazję uczestniczyć w zajęciach z muzeoterapii w Muzeum Narodowym w Kielcach. Na wstępie Pani prowadząca zajęcia przedstawiła życiorys i krótką charakterystykę twórczości artysty. Jacek Malczewski – malarz, rysownik, czołowy reprezentant Młodej Polski (ojciec symbolizmu) w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Urodzony 15 lipca 1854 r. w Radomiu, zmarł 8 października 1929 r. w Krakowie. Twórczość artysty cechuje symbolizm, często połączony z tematyką patriotyczną. Celem zajęć muzeoterapii było nazwanie emocji namalowanych na twarzach sportretowanych postaci: „Alegoria Polski” (z cyklu Polonia), „Pytia” (z cyklu Polonia), „Polonia (I)” personifikacja Polski Odrodzonej 1918. „Polonia I” Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach to Polska, która już nie musi cierpieć – w końcu może się uśmiechnąć. Artysta przedstawia kobietę siedzącą na schodach, które prowadzą do ogrodu. Z jej ramion zsuwa się obszerny wojskowy płaszcz, odsłaniając jasną szatę i krótką złotawą kamizelkę. Upięte brązowe włosy okrywa czarny welon, a na jej głowie spoczywa lśniąca korona. Ta delikatnie uśmiechnięta nieco zadumana postać to personifikacja Polski – i to Polski w szczególnym roku 1918. Dalszą kontynuacją zajęć mezeoterapii było uzupełnienie schematu rysunku kwiatka słowami: radość, irytacja, lęk, zaduma, czujność, zaufanie, wstręt, zdziwienie. Schemat przedstawiał formę kwiatka, którego każdy płatek pomalowany został innym kolorem. Wymienione powyżej słowa należało sobie skojarzyć z kolorem płatka kwiatka i tam je umieścić. Zajęcia muzeoterapii z pewnością miały skuteczne działanie na psychikę oraz zachowanie. Uczniowie byli skupieni na zadanych do rozwiązania poleceniach, w grupie zapanowało ogólne wyciszenie. Na zadawane pytania przez prowadzącą spotkanie Panią uczniowie chętnie udzielali odpowiedzi. Po udanych zajęciach z muzeoterapii odwiedziliśmy ogród włoski, wspólnie pozowaliśmy do zdjęć, które wykonał Pan Marcin.

Marcin Gardyjan

Urszula Jarocińska