Radio Kielce i Centrum Edukacji Medialnej – miejscem najnowocześniejszej technologii cyfrowej.

28.11.2022r. klasa 1F Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach pod opieką Urszuli Jarocińskiej i Tomasza Barona odwiedziła siedzibę Polskiego Radia Kielce oraz Centrum Edukacji Medialnej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w Radiu Kielce Studio “Gram” – jest to największe studio, które służy do prezentacji koncertów (w każdy pierwszy piątek miesiąca). W owym studio odbywają się także słuchowiska – jest to tak zwany “teatr radia”. Odpowiednia inkubatura ścian służy do rozproszenia dźwięku i w tym pomieszczeniu są nagrywane płyty. Przez studio “Gram” widoczna jest reżyserka – studio nagraniowe ( za szybą). Uczniowie poznali zawody związane z radiem: reżyser, fotograf, serwisant, dziennikarz oraz rolę ich znaczenia w działalności radia.

W Centrum Edukacji Medialnej uczniowie mieli okazję poznać sposób przekazu informacji od prehistorii do czasów współczesnych. Poznali jak zmieniała się technika radiowa na przełomie ostatnich dekad. Na wystawie znajdują się używane jeszcze kilkanaście lat temu narzędzia do nagrywania i montażu. Kontrast można było zobaczyć przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej. W specjalnym studiu wyposażonym w profesjonalny Green Screen uczniowie mogli się sprawdzić jako spiker wiadomości lub prezenter pogody. Mogli przeczytać z promptera serwis informacyjny, relację z meczu piłkarskiego oraz prognozę pogody. Klasa miała również okazję zobaczyć możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, na przykład wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej. W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe uczniowie mogli “dotknąć” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizji. Finałową część wystawy stanowiła strefa fake newsów, w której uczniowie dowiedzieli się jak tworzone są dezinformujące komunikaty, mogli rozwiązać guiz, czy dodać komentarz do materiałów TV. 

Zwiedzanie siedziby Radia Kielce i Centrum Edukacji Medialnej było dla uczniów “Elektryka” o profilu technik informatyk ciekawym przeżyciem. Dzięki tej wizycie poszerzyli swoje już nie małe umiejętności i wiedzę ale również poznali wszystkie nowe „nowinki” technologiczne. Na koniec zwiedzania otrzymaliśmy zaproszenie od pracowników Radia Kielce na kolejne spotkanie.