W dniu 29 maja 2026 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji ratowania kasztanowców znajdujących się na terenie placówki.
Uczniowie klasy 3a wzięli udział w zawieszaniu na drzewach pułapkek feromonowych, które służą do selektywnego odłowu motyli szrotówka kasztanowcowiaczka – jednego z najgroźniejszych szkodników kasztanowców. Pułapki pokryte są lepkim klejem z feromonem wabiącym owady. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie rozmnażania szkodnika oraz zmniejszenie uszkodzeń liści powodowanych przez jego larwy.
Pułapki zawiesza się od kwietnia do maja, przed pojawieniem się pierwszego pokolenia motyli. Pozostaną one na drzewach do końca sierpnia, obejmując okres największej aktywności szrotówka.
Akcja została zorganizowana przez nauczycielki biologii – Urszulę Orkisz-Wiącek oraz Annę Łukomską-Górny.



