#Szkoła Pamięta

W przededniu Święta Niepodległości klasa 2G pod opieką wychowawcy p. I. Kłos oraz p. E. Mazur zwiedziła Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

W trzech salach na parterze dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich uczniowie zapoznali się z ekspozycją pamiątek związanych z legionową historią Kielc. Wydarzenia 1914r przybliżyły im obrazy Stanisława Kaczor Batowskiego: „Wejście Strzelców do Kielc” i „Potyczka na folwarku Czarnów” oraz kopia obrazu „Potyczka przed Hotelem Bristol”.

Sanktuarium znajduje się w miejscu sztabu i kwatery głównej Legionów Polskich z 1914r. W dawnym osobistym pokoju Józefa Piłsudskiego wyeksponowano popiersie J. Piłsudskiego wykonane z brązu. Uczniowie mogli również zobaczyć kopie: maski pośmiertnej Marszałka oraz kurtki mundurowej marszałkowskiej. W Sali Sztandarowej prezentowany jest model pomnika Czynu Legionowego, który uczniowie doskonale znają z Placu J. Piłsudskiego.