Tabliczka mnożenia w zakresie 100

Znajomość tabliczki mnożenia jest jedną z najważniejszych umiejętności, którą nabywamy już na początku przygody z edukacją. 

W kulturze europejskiej autorstwo tabliczki mnożenia przypisuje się słynnemu greckiemu matematykowi Pitagorasowi, ale nie ma na to żadnych dowodów. W Chinach znaleziono tabliczkę, której wiek szacuje się na 2-3 tys. lat. Przez to określano ją mianem “najstarszej tabliczki mnożenia” na świecie, jednak tej wersji przeczy wiele wcześniejszych znalezisk.  W Indiach odkryto starsze wersje tabliczki mnożenia, których wiek szacuje się na 3-3,2 tys. lat. Prawdopodobnie najstarsze tabliczki mnożenia na świecie znaleziono podczas wykopalisk w miastach starożytnej Mezopotamii.  Zostały napisane pismem klinowym na glinianych tabliczkach sprzed 5 tys. lat. Natomiast po raz pierwszy w szkolnym programie nauczania tabliczka mnożenia została wprowadzona w Anglii pod koniec średniowiecza i była to tabliczka do 12.

Zachęcam, sprawdź DZIŚ znajomość tabliczki mnożenia w zakresie 100!!!