Warsztaty edukacyjne w Umianowicach

W środę 22 marca uczniowie naszej szkoły byli na warsztatach ekologicznych przeprowadzanych w ramach realizacji projektu LIFE4DELTA, w siedzibie Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Umianowicach. Uczniowie zapoznali się z terenem w dorzeczu Nidy, problemami ochrony przyrody w tym regionie. Zobaczyli i karmili konika polskiego i krowy, zwierzęta, które odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu łąk w naturalnym stanie, co ma duże znaczenie dla gnieżdżącego się tu ptactwa, objętego ochroną gatunkową. Następnie wysłuchali opowiadania ornitologa, o ptakach drapieżnych, które są hodowane w Umianowicach. Urzekła wszystkich swoim wdziękiem płomykówka, która popisywała się swoim bezszelestnym lotem. Kolejnym etapem pobytu na Ponidziu, było zawieszenie budki lęgowej, którą wykonała uczennica z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że spodoba się jakiemuś gatunkowi ptaka i wybierze ją na swój dom. Zwiedziliśmy zrekonstruowaną stację kolejki wąskotorowej, w której odradza się muzeum kolejnictwa i przeszliśmy na salę edukacyjną, gdzie uczniowie w drużynach 5 osobowych rozpoznawali gatunki ptaków. Całkiem dobrze sobie poradzili z tym zadaniem. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez panią prowadzącą zajęcia pamiątkowymi plecaczkami. Kolejnym etapem warsztatów, było obejrzenie Nidarium – wielkogabarytowego akwarium, w którym mieliśmy szansę zobaczyć ryby, które występują w tym rejonie, roślinność wodną oraz żółwia błotnego – objętego ochroną gatunkową. Na koniec warsztatów mieliśmy możliwość spróbować specjalności tutejszej kuchni.

Warsztaty, były niepowtarzalną lekcją biologii w terenie. Bardzo dziękujemy pracownikom Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych za umożliwienie uczestnictwa w nich.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele : Paulina Odomirska, Sławomir Mazur , Urszula Orkisz-Wiącek