Wycieczka do Pragi i Skalnego Miasta Adrspah

W dniach 15-17.04.2024 r. miała miejsce wycieczka do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów, w której uczestniczyła grupa 45 uczniów z klasy 2A, 2B, 3A.

Pierwszego dnia wycieczki zachwyciliśmy się pięknym Skalnym Miastem Adrspah.

Drugiego dnia udaliśmy się na Hradczany, czyli powstałą w XIV w. “królewską” dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy, gdzie obecnie rezyduje prezydent Czech. Zwiedzanie zaczęliśmy od Lorety, czyli zespół barokowych budynków sakralnych. Następnie droga nasza prowadziła przez kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), budowaną przez 6 stuleci przepiękną katedrę św. Wita (siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech) oraz słynną Złotą Uliczkę (dawniej siedzibę miejscowych złotników). Kolejnym celem naszej wycieczki był ogród Wallensteina, który jest utrzymany w stylu francuskim, cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły i symetrycznym porządkiem. 

Zwiedzanie centrum zaczęliśmy od dzielnicy zwanej Malá Strana pełnej pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć słynnego średniowiecznego Mostu Karola łączącego dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena (dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi ponoć szczęście); dawną dzielnicę żydowską Josefov. Nauczyliśmy się odczytywać czas z praskiego średniowieczny zegar astronomicznego  Orloj, znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Zwiedzanie zakończyliśmy na placu Wacława – wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i lokalami gastronomicznych, gdzie mogliśmy coś zjeść i zrobić zakupy. 

Wieczorami mimo dużego zmęczenia wymienialiśmy wrażenia z pobytu w Pradze, „kręciliśmy” zjawiskowe teledyski.

Przez te dwa dni towarzyszyła nam sympatyczna pani przewodnik, która podzieliła się z nami cennymi informacjami o zabytkach i innych osobliwościach Pragi.

Wszyscy jesteśmy zadowoleni i będziemy miło wspominać pobyt w tym cudownym miejscu. Praga to miasto setek wież, wielu mostów i kościołów, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, wpisanych oczywiście na Listę UNESCO. TU CHCE SIĘ WRACAĆ!

Z serdecznymi podziękowaniami wszystkim uczniom za kulturalne zachowanie:

 Agnieszka Marciniewska, Agnieszka Rożniakowska–Gościniewicz i Andrzej Mazur