Wycieczka do Tokarni

26 października uczniowie klasy 1K wraz z nauczycielami p. Niną Feigel i p. Ewą Jakubowską uczestniczyli w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni. Tu świat zatrzymał się w XIX i XX wieku, a klimat pachnącej polskiej wsi był urzekający. Wszystkim wydawało się tu jakby drewniane domy czekały na swoich mieszkańców, którzy wyszli do pracy, a młynarz z pobliskiego młyna udał się przed chwilą po ziarno na mąkę…
Uczniowie wzięli udział w bardzo interesującej lekcji warsztatowej “od ziarenka do bochenka”. Zajęcia te rozpoczęła wizyta w młynie i były opowieścią o chlebie od momentu wysiewu ziarna poprzez poszczególne etapy jego przygotowania, aż do wypieku chleba. Uczniowie poznali tradycyjne narzędzia i czynności z tym związane, a następnie wypiekali i degustowali gorące bułeczki chlebowe prosto z pieca.
Po zajęciach uczniowie integrowali się przy ognisku piekąc kiełbaski i śpiewając przy gitarze. Po ciepłym posiłku wszyscy udali się, aby zwiedzać pozostałe zabytki wiejskiego i małomiasteczkowego budownictwa Kielecczyzny. Uczniowie mieli okazję m.in. zobaczyć chałupę z Woli Szczygiełkowej z 1870r., która w okresie międzywojennym pełniła funkcję wiejskiej szkoły. Wewnątrz znajdowała się izba szkolna z lat 30. XX wieku oraz mieszkanie wiejskiej nauczycielki. Zobaczyli oni również dwór z Suchedniowa, dom szewca z Daleszyc, wiejską aptekę, sklep, zakład fotograficzny, kościół z końca XIX wieku itp. Spacerując i zwiedzając skansen towarzyszyły nam odgłosy pasących się wiejskich zwierząt a dopełnieniem tego sielskiego krajobrazu była piękna złota jesień.
Po tak intensywnie spędzonym dniu wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. A oto galeria zdjęć z naszej wycieczki w Tokarni 🙂