Uczniowie klas 2e, 3i i 4e wraz z wychowawcami wyruszyli w nocy z 7 na 8 października nocnym pociągiem do Gdańska. W pierwszym zwiedzania dniu przewodnik Marcin Kenig oprowadzał nas po Starym Mieście oraz zabrał na rejs do ważnego miejsca w historii naszego kraju – Westerplatte, gdzie zapaliliśmy znicz upamiętniając bohaterską walkę naszych żołnierzy.
W drugim dniu odwiedziliśmy zabytkowy Ratusz Miasta Gdańska oraz Dwór Artusa, gdzie zobaczyliśmy jedno z najpiękniejszych wnętrz Europy. W Gdyni zgłębialiśmy losy polskiej emigracji w nowoczesnym, multimedialnym Muzeum Emigracji. Następnie w porcie podziwialiśmy okazałe statki i okręty a z Kamiennej Góry panoramę miasta. Dzień zakończyliśmy wieczornym spacerem po sopockim molo.
W trzecim dniu odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Nowoczesne, multimedialne muzeum zlokalizowane 14 metrów pod ziemią opowiada o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
W trzecim dniu byliśmy również w Europejskim Centrum Solidarności. Tam zapoznaliśmy się z historią Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspinaczką na popularną atrakcję turystyczną: Żuraw M33 w Stoczni Cesarskiej. Z wysokości 30 metrów podziwialiśmy panoramę Gdańska. Ostatnim elementem naszej wyprawy w oczekiwaniu na pociąg powrotny był seans filmowy Joker: Folie à deux.