Wycieczka do Warszawy

23 marca 2023 r. uczniowie klas I c, II a, II d i III c pod opieką Teodozji Dymek , Agnieszki Rożniakowskiej – Gościniewicz , Ewy jakubowskiej i Sławomira Mazura uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Celem głównym wyjazdu było złożenie kwiatów na grobie Patrona szkoły – Ryszarda Kaczorowskiego i Jego Małżonki – Pani Prezydentowej – Karoliny Kaczorowskiej w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Po złożeniu kwiatów minutą ciszy oddaliśmy hołd Parze Prezydenckiej, a następnie zwiedziliśmy Świątynię z przewodnikiem, który opowiedział o historii Świątyni Opatrzności Bożej, symbolice i szczegółach budowy.
Naszą uwagę zwróciło Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie i Izba Pamięci, gdzie można było usłyszeć fragmenty wypowiedzi Prezydentów – w tym naszego Patrona – ostatniego Prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego.
Drugim celem naszego wyjazdu do Warszawy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum – to nowoczesne , multimedialne miejsce , w którym słychać odgłosy strzelających karabinów, wybuchających bomb, burzenia budynków, co zrobiło na nas ogromne wrażenie. Ekspozycja muzealna w niepowtarzalny sposób – obrazem, światłem i dźwiękiem – przybliżyła nam powstańczą rzeczywistość od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku, a uzupełnieniem informacji przekazanych przez przewodników były zbierane kartki z kalendarza, na których opisane są wydarzenia w każdym z 63 dni powstania.
Atmosferę życia codziennego w powstańczej Warszawie i ogrom zniszczeń dodatkowo wzmocniły powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Na trasie zwiedzania Muzeum – przeszliśmy przez zaaranżowany kanał, co jeszcze bardziej pozwoliło nam zidentyfikować się z warunkami życia w powstańczej Warszawie.
Wycieczka była zarówno lekcją historii i wychowania patriotycznego , jak również powrotem do tradycji naszej szkoły sprzed czasu pandemii, kiedy co roku jeździliśmy złożyć kwiaty na grobie naszego Patrona w Panteonie Wielkich Polaków , a jednocześnie zwiedzaliśmy różne ciekawe miejsca w Warszawie.