…bo liczy się pomoc!

Zdrowie psychiczne człowieka jest niezwykle istotne i ma wpływ na ogólny rozwój i dobre samopoczucie ludzi. Dlatego tak ważne jest wsparcie, zrozumienie i dostęp do profesjonalnej pomocy w przypadku problemów psychicznych. Wspieranie zdrowego rozwoju emocjonalnego i nabycie umiejętności radzenia sobie z problemami natury psychicznej jest niezbędne na każdym etapie życia, a w szczególności w wieku adolescencji.

Najważniejsze aspekty zdrowia psychicznego

Samoocena i poczucie własnej wartości zazwyczaj idą w parze z dobrym zdrowiem psychicznym. Osoby z wysoką samooceną mają większą odporność na stres i są mniej narażone na depresję.

Radzenie sobie ze stresem: obecnie, umiejętność radzenia sobie ze stresem jest kluczowa. Stres stał się chorobą cywilizacyjną, a odpowiednia reakcja na sytuacje stresowe, chroni nasze poczucie bezpieczeństwa i równowagi.

Akceptacja emocji: Zdrowie psychiczne obejmuje zdolność do akceptacji siebie i swoich emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Realizacja celów i poczucie sensu życia: dążenie do celów i poczucie sensu życia pomagają utrzymać zdrowie psychiczne i motywację.

Relacje społeczne: nasi najbliżsi, rodzina i przyjaciele i relacje jakie z nimi tworzymy, mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Dobre relacje z bliskimi pomagają przetrwać kryzys ale są również czynnikiem chroniącym przed zachowaniami ryzykownymi.

Zdrowie fizyczne: istnieje silna zależność między zdrowiem fizycznym a psychicznym. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia regeneracja i sen odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi psychofizycznej człowieka.

Dbałość o wyżej wymienione aspekty może przyczynić się do utrzymania i poprawy zdrowia psychicznego. Warto również pamiętać, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i podobnie jak w przypadku utraty zdrowia, choroby czy następstw wypadków korzystamy z pomocy lekarzy i specjalistów, tak samo istotna jest profesjonalna pomoc psychologiczna lub psychiatryczna.

Najczęstsze problemy natury psychicznej - czyli z czym się możesz spotkać

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń i trudności zdrowia psychicznego. Czasami osoba, która przeżywa kryzys, nie jest nawet świadoma z czym się musi zmagać, dlatego tak ważne jest szukanie pomocy u specjalistów.

Depresja

Depresja to stan głębokiego smutku, apatii i utraty zainteresowania życiem. Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać uczuć beznadziejności, utraty poczucia własnej wartości. Jednak depresja ma wiele twarzy. Zdarzają się osoby, które z pozoru żyją zupełnie „normalnie”, jednak cierpią i nie radzą sobie ze swoim życiem.

Lęki

Lęki mogą obejmować różne aspekty życia takie jak ogólna fobia społeczna czy stres pourazowy . Osoby z lękami często doświadczają niepokoju, strachu i stanu wysokiego napięcia.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, wpływają na relacje z jedzeniem i ciałem. Mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Samookaleczenia

Samookaleczenia to zachowania autodestrukcyjne, które mogą wynikać z trudności emocjonalnych. Wiele osób, które się okaleczają, ma trudności w radzeniu sobie z emocjami.

Uzależnienia

Uzależnienia od substancji, takie jak alkohol czy narkotyki, oraz uzależnienia behawioralne, takie jak uzależnienie od hazardu czy internetu, są również zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości, takie jak borderline, narcystyczne czy antyspołeczne, wpływają na sposób, w jaki osoba myśli, czuje i zachowuje się w stosunku do innych.

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub nadmierna senność, mogą wpłynąć na ogólne samopoczucie i zdolność do funkcjonowania.

Masz problem i co dalej?

Ważne jest, aby zrozumieć, że zaburzenia zdrowia psychicznego można leczyć, a osoby dotknięte nimi mogą odzyskać zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dzięki wsparciu rodziny, terapii i, w niektórych przypadkach, leczeniu farmakologicznemu. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla skutecznego zarządzania tymi trudnościami.

Profesjonalna pomoc – jeśli pojawią się problemy psychiczne, ważne jest, aby szukać pomocy u profesjonalistów, takich jak psychoterapeuci lub psychiatrzy. Na szczęście, zmienia się podejście do korzystania z pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Coraz częściej jest ona traktowana jako coś naturalnego w sytuacji, w której człowiek nie radzi sobie ze swoimi emocjami. Dlatego dobrze jest wiedzieć gdzie szukać pomocy. 

Ważne!
Do lekarza psychiatry nie musisz mieć skierowania od lekarza rodzinnego.
Inaczej jest z psychologiem, ponieważ tu potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego (mowa o korzystaniu z pomocy w ramach NFZ)

 

Gdzie szukać pomocy?

Miejski Telefon Zaufania: 195 13

Kielce_pomoc_psych

Poradnia Zdrowia Psychicznego Dla Dzieci i Młodzieży, Zakład Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia
ul. Karczówkowska 36
25-711 Kielce
Telefon: 41 345 56 65


Miejski Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych
ul. Urzędnicza 16
25-729 Kielce
Telefon: 41 367 67 28


Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji
ul. J. Nowaka Jeziorańskiego 65
25-432 Kielce
Telefonu: 41 367 67 88


Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dla Dzieci i Młodzieży Centermed
al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17a (Laura)
25-314 Kielce
Telefon: 41 344 87 50


Szpital psychiatryczny i odwykowy
ul. Kusocińskiego 59
25-450 Kielce
Telefon: 41 252 41 38


Przychodnia Barwinek – Kielce  – PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
ul. Starowapiennikowa 42A/U3
25-112 Kielce
Telefon: +48 515 163 162


PZU Zdrowie Spółka Akcyjna (Poradnia Psychologiczna)
Adres: Ignacego Paderewskiego 4B
25-017 Kielce
Telefon: 41 367 17 00


NZOZ Syntonia Poradnia Zdrowia Psychicznego w Kielcach
ul. Podgórska 20
25-103 Kielce
Telefon: 41 341 52 57


Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach: Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie; Dział Poradnictwa Rodzinnego
ul. Wesoła 51, I piętro, pok. 113–122
25-363 Kielce
Telefon: 41 368 18 67


Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Spacerowa 5
26-026 Morawica
Telefon : 41 364 13 99