Udział uczniów Elektryka w Narodowym Dniu Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

Nasi uczniowie w dniu 1 marca 2023r. brali czynny udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach.

Główne uroczystości odbywały się w Katedrze kieleckiej oraz przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach. Podczas uroczystości upamiętniono członków antykomunistycznego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Przy monumencie złożono wieńce, zapalono znicze, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Następnie na cmentarzu na Piaskach oddano cześć przy grobach zamordowanych żołnierzy.

Jak stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, żołnierze wyklęci to niezłomni patrioci, którzy odważyli się powiedzieć „Jeszcze Polska nie zginęła”, nie tylko przy ścianach straceń. Dodał, że jedna z nich mieściła się w murach kieleckiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Zamkowej.

List do uczestników uroczystości skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego przesłanie odczytał senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej. Podkreślił, że władza komunistyczna chciała wymazać żołnierzy niezłomnych z historii, na szczęście jej się to nie udało.

Oprócz władz wojewódzkich w uroczystościach uczestniczyli posłowie i senatorowie RP, władze miejskie oraz liczne grupy młodzieży szkół kieleckich oraz mieszkańcy miasta Kielce.