Aktywność fizyczna młodzieży

Aktywność fizyczna młodzieży.

Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań IŻiŻ z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadwaga i otyłość w polskim społeczeństwie stale przybiera na sile, a największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Problem otyłości coraz częściej dotyczy więc nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Wg badań krytyczną grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat.

Sytuacja jest naprawdę poważna. Polskie społeczeństwo tyje na potęgę, a co za tym idzie, stajemy się słabi i chorzy.

Aktywność fizyczna jest nam niezbędna!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i promowanie nie tylko aktywności fizycznej ale i uprawiania sportu, nawet na poziomie amatorskim. Niestety, jak ze wszystkim, mamy tendencję do przeceniania swojej aktywności fizycznej. Jeśli bolą nas nogi ze zmęczenia, bo chodziliśmy po galerii handlowej, to oczywiście była to aktywność, ale dyskomfort pojawia się ponieważ nasza ogólna kondycja fizyczna jest w kiepskim stanie. Wokół nas jest mnóstwo osób, które nigdy nie ćwiczyły, nie biegały, nie jeździły na rowerze, a i zwykły długi spacer jest problemem.

Nie musisz być sportowcem.

Aktywność fizyczna może Wam się kojarzyć z lekcjami WF -u, czy sportem na poziomie zawodowym, jednak to nie wszystko. Możesz wybrać coś, co będzie dopasowane do Twoich możliwości i potrzeb: rower, rolki, gry zespołowe czy zwykły spacer. Możliwości jest naprawdę dużo, ważne jest, żeby robić to systematycznie. Planowana aktywność fizyczna, poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia, pomaga w organizacji dnia, uczy systematyczności i cierpliwości.

Aktywność fizyczna a stres.

Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w redukcji stresu, który w obecnych czasach jest chorobą cywilizacyjną i dotyka każdego z nas w większym lub mniejszym stopniu.

Oto, jak aktywność fizyczna pomaga w radzeniu sobie ze stresem:

1. Uwalnianie endorfin: Podczas aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, które są naturalnymi przeciwciałami na stres. Te substancje chemiczne działają jako naturalne “leki na szczęście”, poprawiając nastrój i zmniejszając uczucie stresu.

2. Relaksacja mięśni: Ćwiczenia fizyczne pomagają rozluźnić spięte mięśnie, co jest szczególnie korzystne w sytuacjach stresowych, gdzie mięśnie często się napinają.

3. Poprawa snu: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie jakości snu. Sen jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem.

4. Rozproszenie uwagi: Aktywność fizyczna może służyć jako forma odciągnięcia uwagi od źródeł stresu i pozwala na chwilowe oderwanie się od problemów.

5. Zwiększenie poczucia kontroli: Ćwiczenia pozwalają na poczucie kontroli nad własnym ciałem i zdrowiem. To może pomóc w zmniejszeniu poczucia bezradności i stresu.

6. Poprawa zdolności radzenia sobie: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w budowaniu wytrzymałości psychicznej i umiejętności radzenia sobie z trudnościami, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie stresem.

7. Socjalizacja: Ćwiczenia grupowe, takie jak zajęcia fitness czy sporty zespołowe, mogą sprzyjać budowaniu relacji społecznych, co jest ważne w kontekście radzenia sobie ze stresem poprzez wsparcie społeczne.

Podsumowując.

Każda podejmowana aktywność fizyczna jest dobra i służy nam w zachowaniu zdrowia i sprawności.  Warto jest mieć na uwadze, że przy obecnym stylu życia, który wręcz zmusza nas do siedzenia, możemy zrobić coś #lepiej.  Nie musisz być zawodowym sportowcem, żeby uprawiać sport i bawić się nim. Systematyczne podejmowanie aktywności, treningi – nawet te w amatorskim wykonaniu, mogą okazać się dla nas lekarstwem, a na pewno są profilaktyką.

Dbając o siebie, dbasz o swoich najbliższych i możesz dać im też jasny dowód na to, że zmiana na lepsze jest możliwa.

Powodzenia!