Święto liczby Pi

W dniu 15 marca uczniowie Elektryka pod opieką nauczycieli matematyki: p. I. Kłos i p. D. Borowca uczestniczyli w obchodach Święta Liczby Π , zorganizowanych przez  Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas: 1B, 1C, 1D, 2E, 2G, 4A i 4E.

Katedra Matematyki i Studenckie Koło Naukowe „Rozmaitości” już po raz 14 zaprosili uczniów szkół średnich do wspólnego świętowania. W auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK młodzież i nauczyciele uczestniczyli w wykładach popularyzujących wybrane zagadnienia matematyczne:

– „O liczbach pierwszych” – wykład dr M. Popławskiego (Uniwersytet J. Kochanowskiego)

– „Jak policzyć liczbę Pi” – wykład prof. UJK dr hab. G. Łysika – bezpośrednio nawiązujący do obchodów liczby Π.

Szczególne zainteresowanie wzbudził ostatni wykład: „Matematyka wyborcza”. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr K. Ciesielski w sposób ciekawy, wręcz pasjonujący i jednocześnie żartobliwy zaprezentował jedną z możliwości praktycznego zastosowania matematyki.

Atrakcyjnym urozmaiceniem naukowego spotkania był konkurs dla uczestników, w którym musieli się wykazać wiedzą zdobytą w trakcie wykładów. Wśród zwycięzców znalazło się dwóch uczniów Elektryka:

Patryk Czerwik z klasy 1B i Maksym Kaminskyi z klasy 1D.

                                                                                                                  Gratulacje!